Newsletter
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania informacji handlowej.

My nie doradzamy. My rozwiązujemy problemy.

Kara za zerwanie umowy abonamentowej niezgodna z prawem
2015-12-10

Kara za zerwanie umowy abonamentowej niezgodna z prawem

Kary narzucane przez operatorów komórkowych za przedwczesne zrywanie umów są niezgodne z prawem i nie powinny mieć racji bytu. Taka decyzja zapadła kilka dni temu w warszawskim sądzie.

Jeżeli chcemy rozstać się z operatorem przed końcem obowiązywania okresu umowy, musimy liczyć się z koniecznością uregulowania określonej kary, która najczęściej równa jest wysokości naszych miesięcznych opłat abonamentowych pomnożonych przez liczbę miesięcy pozostałych do końca trwania umowy. Tak przynajmniej było do tej pory - teraz okazuje się, że zawierające ten warunek zapisy w umowach są bezprawne.

 
 

Gazeta Lubuska opisuje przypadek przedsiębiorcy z Wolsztyna, który zawarł umowę z operatorem na siedemnaście pakietów abonamentowych i telefonów za złotówkę. Po pewnym czasie okazało się jednak, że konkurencyjna oferta innej sieci gwarantowałaby mężczyźnie znacznie lepsze warunki. Zerwał on więc umowę z dotychczasowym operatorem i odmówił zapłacenia kary. Opłata miała być ogromna, ponieważ obejmowałaby każdy z siedemnastu abonamentów. Sprawa trafiła do sądu.

Przedsiębiorcę reprezentowała mecenas Anna Drobek, która doszukała się w jego umowie z operatorem pewnej nieścisłości. Mianowicie, karę narzuca się za zaprzestanie utrzymywania przez abonenta aktywności na jego kartach SIM. Tymczasem, utrzymanie aktywności na kartach jest obowiązkiem operatora - klient płaci tylko za usługi telekomunikacyjne. W umowie doszło więc do obejścia prawa. 

Sprawa zakończyła się na korzyść konsumenta, a wyrok, który w niej zapadł, jest prawomocny. Klient nie musi już martwić się karą. Co to oznacza? W Polsce nie obowiązuje co prawda prawo precedensowe, jednak ta decyzja może mieć ogromny wpływ na przyszłe wyroki w tego typu sporach. Na pewno operatorzy mają się czego bać - właściwie we wszystkich umowach, kary dla konsumentów argumentowane sa właśnie brakiem aktywności ich kart. Raz jeszcze podkreślmy - jest to jednak wyrok w pojedynczej sprawie, a nie obowiązująca w całym sądownictwie wykładnia. Każdy podobny przypadek będzie rozstrzygany indywidualnie.

Materiał pochodzi z: www.gazetaprawna.pl

Copyright © 2018 Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kolano - Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności